Szkolne Koło Wolontariatu

W sobotę, 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. W naszej szkole, od początku roku szkolnego działa Szkolne Koło Wolontariatu. Do czasu odbywania sie zajęć lekcyjnych stacjonarnie, jego działanie było ułatwione. Udało się, z sukcesem przeprowadzić akcję “Kartka życzliwości”, dzięki której kilkadziesiąt ręcznie wykonanych, kolorowych kartek otrzymali pracownicy służby zdrowia i chorzy, szpitala przy Wolskiej.

Pandemia utrudnia działanie Koła. Jednak definicja wolontariatu, nie zamyka jego działań
w kontaktach tylko w realu. W naszej szkole powstała inicjatywa wolontariatu online. “Umiem – pomagam” to akcja, która polega na wspieraniu się uczniów w czasie nauczania zdalnego.
W aplikacji Teams powstał zespół, gdzie zgłaszają się zarówno chętni wolontariusze, którzy chcą pomagać w nauce innym, ale również uczniowie, którzy potrzebują wsparcia w nauce czy obsłudze aplikacji.

W ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, Szkolne Koło przygotowało scenariusze lekcji wychowawczych, które pomogą każdemu z uczniów, dzięki wychowawcy zrozumieć idee pomagania i zachęcić do szkolnych inicjatyw wolontariackich.

Okres Świąt Bożego Narodzenia sprzyja takiemu zaangażowaniu. Od kilku dni uczniowie mają możliwość przygotowywania prac do Szkolnego Świątecznego Konkursu Artystycznego, czy pisania ‘Listu marzeń’, który trafi do chorych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Prezentacje talentów naszych uczniów, pocieszą podopiecznych Domu Opieki Społecznej.

Czasy pandemii są wyzwaniem dla każdego. Bezinteresowne pomaganie innym, dzielenie się dobrem czy miłym gestem, pomogą nam je przetrwać. To nic nie kosztuje, a niesie ze sobą same korzyści.

Wszyscy uczniowie, którzy chcą dołączyć do Szkolnego Koła Wolontariatu lub brać udział w aktualnych inicjatywach mogą się zgłosić do wychowawcy albo bezpośrednio do opiekunów Koła: p. Katarzyny Kozioł, p. Małgosi Polanowskiej lub p. Ady Dębskiej.

Szkolne Koło Wolontariatu

Zbiórka darów dla psów i kotów ze schroniska

Zbiórka darów na rzecz bezpańskich psów i  kotów ze Schroniska na Paluchu w Warszawie ogłoszona w dniach od 15 września do 25 października 2021 roku w naszej szkole odniosła sukces. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przekazali różne, potrzebne dary rzeczowe dla zwierząt: worki i puszki z karmą dla psów i dla kotów, koce, kołdry bez pierza, dywaniki, szelki  i kamizelki odblaskowe dla psów, legowiska, różne zabawki dla zwierząt: wędki, myszki, miękkie piłeczki, małe pluszaki.

Dziękujemy wszystkim osobom, które bezinteresownie wzięły udział w akcji zbiórki darów wolontariatu szkolnego .